Önceden sadece yazları bulunan bir meyve olan ayva. Şimdilerde her mevsim kolaylıkla bulunan bir meyve haline geldi. Ancak eskilerinde de dediği gibi her şey zamanında güzel. Bu yüzden lezzetli bir ayva reçeli yapmak ve bütçenizi de zorlamamak için yaz mevsimini beklemenizi tavsiye ederim.

Ayva reçeli yapmak istiyorsanız. Ayva reçelinin renginin,kokusunun ve lezzet kıvamının tam yerinde olması için belli başlı uygulanması gereken bazı püf noktaları vardır. Hiç reçel yapmamış birinin bile zorlamadan,kolaylıkla yapabileceği,ayva reçeli tarifimi uygulamaya geçmeden önce ayva reçeli yapmanın püf noktalarına göz attıktan sonra tarifi uygulamanızı tavsiye ederim. Kolay gelsin 🙂

Ayva reçeli yapmanın püf noktaları

 • Ayva reçelinin kırmızı renkte olması için,reçeli kaynatırken ayva çekirdeğini  ekleyerek kaynatmalısınız.
 • Ayvanın çabuk pişmesi ve tüketirken zorluk çekmemek için küçük parçalar halinde dilimlemelisiniz.
 • Limon suyu ve karanfili ayva reçelini ocaktan almadan 5 dakika önce eklemelisiniz.
 • Ayva reçeli ve tüm reçel çeşitlerinin yapım aşamasında kullanacağınız tahta kaşığın,reçel yapımı dışında hiç bir yemekte kullanılmamış olmasına özen gösterin. Tahta kaşık sıvıyı emdiği için içinde yağ ve koku barındırır. Bu da reçelin tat ve kokusunu bozar.
 • Ayva reçelinin sert olamaması için ayvanın çok iyi pişirilmesi gerekir. Reçeli ocaktan almadan önce mutlaka ayvanın pişip pişmediğini kontrol etmelisiniz.
 • Ayva reçelini kaynama noktasına gelene kadar orta ateşte kaynatın ve kaynamaya başlayınca kısık ateşte kaynatmaya devam edin.
 • Ayva reçeli tüm reçellerin uzun süre muhafaza edebilmeniz için; reçeli kaynattıktan sonra üzeri açık bir şekilde soğumaya bırakmalısınız. Ertesi gün tekrar kaynattıktan sonra sıcakken kavanoza doldurup,kapağını sıkıca kapatmalısınız ve ışık almayan serin bir yerde muhafaza etmelisiniz.

Kaç Kişilik : 2 Kavanoz  Hazırlama Süresi : 30 Dakika  Pişirme Süresi : 40 Dakika

Ayva Reçeli Tarifi İçin Malzemeler

 • 4 adet büyük boy ayva
 • 4 su bardağı toz şeker
 • 3 su bardağı su
 • 1 yemek kaşığı limon suyu
 • 3-4 adet karanfil

Ayva Reçeli Nasıl Yapılır ? Tarifi 

 1. Ayvaların kabuklarını soyup ikiye bölün ve çekirdeklerini ayırın.
 2. Soyduğunuz ayvaları, fındık tanesi büyüklüğünde dilimleyin.
 3. Doğranmış ayvaları,geniş bir tencere içine alın ve üzerine toz şekeri ekleyin. 3-4 saat şekerler eriyene kadar bekletin.
 4. Şekerler eridikten sonra ayvanın üzerine çekirdeklerini ve suyu ekleyip,orta ateşte yanan ocağın üzerine alarak, kaynatmaya başlayın. Arada tahta kaşıkla nazikçe karıştırmayı ihmal etmeyin.
 5. Reçel kaynama noktasına gelince ocağın altını kısın ve ayvalar yumuşayana kadar kaynatma işlemini sürdürün.
 6. Ayvalar pişince,reçelin kıvamına bakın koyu bir kıvam almışsa,üzerine karanfil ve limon suyunu ekleyip,bir taşım kaynatıp ocağın altını kapatın.
 7. Reçel sıcakken kavanoza doldurup kapağını sıkıca kapatın ve ters çevirip,soğumaya bırakın. Kavanoz soğuyunca ışık almayan serin bir yere muhafaza edin. Ellerinize sağlık,afiyet olsun 🙂

Not: Reçeli ne zaman açabilirim derseniz.. Dilediğiniz zaman açıp servis edebilirsiniz. Hatta kaynattığınız reçelden bir miktar,ihtiyacınız kadar ayırdıktan sonra kavanoza doldurabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here