6.3 C
New York kenti
Pazar, Ekim 25, 2020
Ana Sayfa Yemek Tarifi İspanyol Mutfağı -Huevos rotos

İspanyol Mutfağı -Huevos rotos

Huevos rotos (Kırık Yumurtalar)

Bu geleneksel İspanyol yemeğinin en önemli özelliği büyük ihtimal ile sadeliğidir. . Mükemmel kızarmış patatesler, parçalanır ve patateslerle karıştırılarak kızarmış yumurtaları ile doldurulur. Her bölgede büyük mutfak klasikleri vardır ve şüphesiz İspanya’da çırpılmış yumurta veya patates ve jambonlu kızarmış yumurtalar en tipik ve yararlı yemeklerden biridir.

Burada yumurtalarımızı zeytinyağlı bir tavada hızlı bir şekilde pişirerek pratik olarak kızartıyoruz. Doğru yapıldığında, yumurta sarısı akıyor ve beyazlar güzel ve gevrek bir hal alıyor.

>Kırık yumurtalarda her türlü varyasyon vardır – jambon, chorizo, kan sosisi, sebzeler… Liste uzayıp gidiyor! Unutmayın, bunları İspanya’da burada kahvaltıda bulamazsınız – bu öğle veya akşam yemeğidir ancak siz istediğiniz öğün değerlendirebilirsiniz. 

 

Huevos Rotos’a lezzetini veren malzeme listemiz

  • 8 patates (yaklaşık 1kg).
  • 4 büyük yumurta.
  • 200 gr padrón biber.
  • 150 gr serrano jambonu.
  • Taze çekilmiş karabiber.
  • Sonunda serpmek için zeytinyağı, tuz

Hazırlama Süresi ve Porsiyon

4 kişilik porsiyon için malzeme listesi hazırlanmıştır.  Pişme süresi hazırlık dâhil 45 dakikadır.

Püf Nokta

Kızartma esnasında tavadaki yağ bol olmalıdır. 

Huevos rotosTarifi Nasıl Yapılır?

Patatesleri soyun, ince dilimler halinde kesin ve soğuk suyla bir kâseye koyun. Bu tip kesime fırın patatesleri denir, eğer tercih ederseniz onları klasik kızarmış patates gibi çubuklar şeklinde de kesebilirsiniz.

Patatesleri süzün ve tavaya koyduğumuzda kuru olmaları için emici kâğıda koyun. Bu tarifi hazırlamak için yapışmaz bir tava seçin, çünkü içinde her bir malzemeyi hazırlayacağız ve özellikle yumurtalar biraz hassastır. Tavayı yüksek ateşte ısıya koyun ve tüm tabanı yaklaşık bir parmak yağ ile kaplayın.

Sıcak olduğunda, patatesleri ekleyin ve yaklaşık 15 dakika boyunca düzgün bir şekilde kızartmaları için ısıyı orta bir sıcaklığa indirin. Üzerine tat vermek için tuz ekleyin.

Patatesleri tavada mümkün olduğunca fazla yağ bırakacak şekilde oluklu bir kaşıkla çıkarın ve bir tabağa koyun. Biber ve tuz ekleyin. Patatesler ile işimiz bitti ise;

Yüksek ateşin sıcaklığını artırın, yumurtaları teker kırın ve kızartın. Bir dakikadan daha kısa sürede hazır hale getireceksiniz (çok fazla pişirmesine izin vermeyin ve özellikle sarısı mümkün olduğunca sıvı kalmalı).

Tüm yumurtaları hazırladığınızda, ısıyı düşürün ve orta sıcaklıkta bırakın, tavada kalan yağı çıkarın ve patatesleri ve biberleri koyun, üzerine de yumurtayı ekleyin.  

En Son Aşama ve Sunum

Jambonu kendi ellerinizle parçalara ayırın ve üstüne koyun. Sıcak bir şekilde servis edin.  Son bir dokunuş: üstüne biraz dökülmüş tuz serpin ve isterseniz taze karabiber serpin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here